Delfini su među najinteligentnijim bićima na planeti, a nova veštačka inteligencija iz Google-a u kombinaciji sa Pixel telefonima pomaže istraživačima da bolje razumeju njihov jezik – pa čak i da pokušaju da komuniciraju sa njima.
Kako funkcioniše DolphinGemma
Zvuci koje proizvode delfini svrstavaju se u nekoliko kategorija: zvižduci, škripanje i klikovi. Svaki od njih je povezan sa određenim kontekstom i ponašanjem. Analizom ovih zvukova, naučnici mogu da otkriju obrasce slične onima u ljudskom jeziku.
Organizacija Wild Dolphin Project prikuplja ove podatke već skoro 40 godina. Sada, u saradnji sa Google-om i modelom DolphinGemma, njihova istraživanja idu korak dalje – model može da predvidi koji će zvuk delfin sledeći proizvesti.
Pixel telefoni kao alat na terenu
DolphinGemma je razvijena tako da koristi Google-ovu specifičnu audio tehnologiju, što omogućava da se sistem pokreće direktno na Pixel telefonima bez potrebe za specijalizovanom opremom. To znači niže troškove, manje potrošnje energije i veću efikasnost – ključne prednosti za terenski rad istraživača.
Istraživači već koriste Pixel 6 za snimanje i analizu zvukova pod vodom u realnom vremenu, dok se tokom leta planira prelazak na Pixel 9 koji može da koristi duboko učenje i prepoznavanje šablona istovremeno.
Cilj: stvarna komunikacija sa delfinima
Konačni cilj je da se razume struktura jezika delfina, da se konstruiše zvuk koji bi delfin mogao da razume i replicira – što bi omogućilo interakciju čovek–delfin na novom nivou.
Google najavljuje da će ovog leta otvoriti DolphinGemma model kao open-source alat dostupan istraživačima širom sveta. Iako je treniran na zvucima atlantskog šarenog delfina, model se može koristiti i za proučavanje drugih vrsta poput običnih ili dugonosih delfina.
Ovaj pionirski projekat pokazuje kako tehnologija može da doprinese razumevanju i zaštiti morskog sveta, a naročito ima potencijal za primenu i na Balkanu, gde takođe postoje populacije delfina u Jadranskom moru.