U Vašingtonu je započelo suđenje koje bi moglo dramatično promeniti pejzaž društvenih mreža. Američka Federalna trgovinska komisija (FTC) tuži kompaniju Meta, tražeći da joj se naloži prodaja Instagrama i WhatsAppa, koje je Meta kupila 2012. i 2014. godine.
FTC tvrdi da su ove akvizicije korišćene za eliminaciju konkurencije i održavanje monopola na tržištu ličnih društvenih mreža. Prema tužbi, Facebook je kupovao startape koje je smatrao pretnjom, što je uticalo na smanjenje konkurencije, lošiju privatnost korisnika i skuplje usluge za oglašivače.
Meta se brani tvrdnjom da FTC pogrešno definiše tržište, ignorišući konkurente poput TikToka i YouTube-a. Takođe tvrde da nije dokazano da su potrošači ili oglašivači na bilo koji način oštećeni.
Politički uticaji i potencijalne posledice
Suđenje se dešava u politički osetljivom trenutku – predsednik Donald Tramp je imenovao novog predsedavajućeg FTC-a i uklonio dve demokratske komesarke. Spekuliše se da bi Tramp mogao izvršiti pritisak da se slučaj povuče ili reši nagodbom.
U slučaju da Meta izgubi, moglo bi doći do izmeštanja Instagrama i WhatsAppa u nezavisne kompanije, što bi zahtevalo tehničko i organizaciono odvajanje servisa koji su sada duboko integrisani. Sud bi mogao imenovati poverenika za nadgledanje procesa prodaje i podele resursa.
Za sada, suđenje tek počinje i očekuje se da traje više od mesec dana. Ishod je neizvestan, ali bi mogao postaviti presedan u borbi protiv tehnoloških monopola – i uticati na način na koji se u budućnosti tretiraju velike akvizicije u IT sektoru, uključujući i na Balkanu.